Kalendarz imprez

listopad 2015
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
OŚRODEK SZKOLENIA P.H.U. DANWOJ
AutoKomis Pionier II

poj na odz

Wiele osób jest przekonanych, że pomaga biednym, wrzucając garderobę do pojemników, oznaczonych czerwonym krzyżem, rozstawionych w każdym mieście w Polsce. Jednak, jak się okazuje, nie zawsze ta pomoc trafia tam, gdzie powinna.

Afera, związana z pojemnikami na odzież używaną, wybuchła niedawno w Warmińsko - Mazurskim. Okazało się, że Warmińsko - Mazurski Oddział PCK miał podpisaną umowę z pewną firmą, która jest właścicielem pojemników. PCK pozwalało firmie na używanie swojego logo na pojemnikach. W zamian PCK otrzymywało pewną część odzież i co miesiąc, kwotę pieniężną.

Tą Firmą, która współpracowała z PCK, było przedsiębiorstwo Wtórpol ze Skarżyska - Kamiennej. Miało podpisaną umowę ze wszystkimi oddziałami PCK w Polsce.

Było to przedsiębiorstwo Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej. Miało podpisaną umowę ze wszystkimi oddziałami PCK w Polsce. Jednak, jak mówi Andrzej Karski, dyrektor Warmińsko - Mazurskiego oddziału PCK, bywało, że firma nie dbała o pojemniki. Ludzie dzwonili wtedy z pretensjami do oddziałów PCK, bo myśleli, że to wina organizacji. - "Straciliśmy wtedy na wizerunku" - twierdzi dyrektor. Umowa z Wtórpolem skończyła się w 2007 roku, a kolejnej już nie podpisano. Z kontenerów stojących w Olsztynie i w innych miejscowościach znikł wówczas charakterystyczny krzyż.

Nie wszyscy jednak zwrócili na to uwagę. Wiele osób z przyzwyczajenia wrzuca odzież do pojemników, bo myśli, że należą one do tej charytatywnej organizacji.

Co się zatem dzieje z ubraniami, które wrzucamy do pojemników z odzieżą bez Krzyża PCK? 70 proc. to odpady komunalne, czyli tekstylia w bardzo złym stanie. Przerabiamy je na paliwo alternatywne i czyściwo fabryczne. Pozostała część jest sortowana i trafia do sieci sklepów Wtórpol, które znajdują się głównie w południowej Polsce.

Wtórpol zarabia więc na odzieżowym biznesie, ale, jak mówi rzecznik, zajmuje się też działalnością charytatywną. Przy firmie funkcjonuje fundacja Eco Textil. Firma przekazuje na nią pewien procent zysków z przetwarzania odzieży. Fundacja pomaga niepełnosprawnym dzieciom, zapewniając wsparcie finansowe i rzeczowe. Jej działalność w całości jest finansowana przez Wtórpol. Miesięcznie przedsiębiorstwo przekazuje na jej konto 50 tys. zł.

Pomoc potrzebującym więc jest, ale pośrednia. Poza tym firma przeznacza na nią tylko część osiąganych z używanej odzieży zysków.

Czy w naszym mieście sprawa z kontenerami na dzież przedstawia się tak samo, jak w Warmińsko - Mazurskim? Nie wiadomo. Jednak, jako że firma Wtórpol jest właścicielem wszystkich pojemników na odzież w Polsce - czyli także tych, które stoją w Obornikach czy innych miejscowościach naszego powiatu -  przed wrzuceniem doń odzieży, należy upewnić się, na kontenerze widnieje logo PCK lub UNICEF-u. Jeśli go nie ma - lepiej nie wrzucajmy tam odzieży, bo, co prawda, trochę biednym pomożemy, ale chyba niedokładnie w taki sposób, o jaki nam chodzi.

A jeśli chcemy mieć 100 % pewność, że nasza odzież na pewno zostanie przekazana biednym, znieśmy ją do najbliższej siedziby PCK lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

źródło: gazeta.pl

Drogi Czytelniku! - Dobrze wiesz, że w sieci nie jesteś anonimowy, a zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - Komentuj. Nie obrażaj! Redakcja portalu BiuletynOborniki.pl zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego usuwania komentarzy jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego, a także, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.