Akcja krwiodawstwa: Oddano ponad 30 litrów !!!

Niemal 70 osób oddało krew podczas piątkowej akcji krwiodawstwa w Obornikach, zorganizowanej wspólnie przez Starostwo Powiatowe oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Przez kilka godzin do punktu zgłosiło się 88 osób, z których 67 oddało 30,050 litrów krwi. Pozostali nie mogli tego zrobić z powodów zdrowotnych, najczęściej przez zbyt mała ilość hemoglobiny.

Przypominamy, że aby oddać krew trzeba zgłosić się do punktu z dowodem osobistym. Dawcami mogą zostać zdrowe osoby w wieku od 18 do 65 lat. Każdy dawca, zanim zasiądzie na specjalnym fotelu aby oddać krew, jest szczegółowo przebadany przez lekarza, a jeszcze wcześniej musi wypełnić kwestionariusz, w którym odpowiada na szereg pytań dotyczących swojego stanu zdrowia i trybu życia.

Przy okazji oddawania krwi można również bezpłatnie określić jej grupę. RCKiK w Poznaniu wykonuje także podstawowe badania krwi, a jeśli wyniki są nieprawidłowe, dawca jest o tym informowany.

Jak mówią lekarze – krwiodawstwo to ciągle szansa na życie dla potrzebujących tego najcenniejszego leku. Dzięki takim akcjom i zaangażowaniu honorowych dawców krwi, tego cennego surowca w szpitalach na razie nie brakuje. Zapotrzebowanie jest ogromne i to na każdą grupę krwi. Mimo postępu w nauce, krew jest lekiem, którego nie można w żaden sposób sztucznie wyprodukować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *