Brązowy medal oborniczanina na Mistrzostwach Polski w Szermierce Historycznej we Wrocławiu

To były trzecie mistrzostwa Polski w szermierce historycznejMarek Tadeusz Helman trenuje szermierkę historyczną od 18 lat . Naucza Rycerskiej Sztuki Fechtunku w Poznaniu i w Obornikach, ma tu również swój warsztat, w którym produkuje miecze, noże i rapiery.
Poprzednie dwie edycje  Mistrzostw Polski odbyły się w 2016 i 2017 roku w Obornikach  i to głównie zasługa Marka Helmana. 9 grudnia 2018 r. Mistrzostwa Polski DESW odbyły się we Wrocławiu, rozegrane zostały cztery konkurencje: długiego miecza, rapiera ze sztyletem, szabli oraz korda z puklerzem, konkurencja rozgrywana była w kategorii open oraz kobiet.

Marek Tadeusz Helman startował we wszystkich konkurencjach OPEN i wyszedł w każdej z nich z grupy. Nie powiodło się w 1/8 długiego miecza z Łukaszem Dąbrowskim z Fechtschule Gdańsk. W Rapierze odpadł także w 1/8 z swoim uczniem Maciejem Kwiekiem, który zdobył w tej konkurencji brąz, w szabli zaś odpadł w 1/4 z Grzegorzem Sarną, który zdobył złoto. W puklerzu był na pierwszej pozycji w fazie grupowej, przegrał jedynie walkę półfinałową z wielokrotnym mistrzem Polski i świata w walkach rycerskich – Robertem Szateckim. Wygrał walkę o brąz z Szczepanem Łakomym z Poznania. Zawodniczka – Malwina Kołb prowadzona przez obornickiego pasjonate szkoły rycerskiej zdobyła brąz w Puklerzu i srebro w Szabli. Ostatecznie Marek Helman jako zawodnik i jako trener przywiózł z MP aż cztery medale.