„Chawerim Towim – poznajmy się”

Nauczycieli Zespołu Szkół w Kowanówku Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska opracowały autorski, oparty na tolerancji projekt edukacyjny. Podczas planowania aktywności uczniów i realizowania projektów w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku, szkoła stawia na integrację uczniów z ich rówieśnikami, w tym niepełnosprawnych intelektualnie z pełnosprawnymi.

Istotna jest tolerancja, wzajemny szacunek oraz kształtowanie konkretnych kompetencji kluczowych takich jak komunikacja, czytelnictwo, postawy obywatelskie, kształtowanie kompetencji cyfrowych oraz usprawnianie języka. Dlatego opracowano autorski, ogólnopolski projekt edukacyjnych pt. „Chawerim Towim – poznajmy się”. Został  on zgłoszony do Narodowego Biura Projektów eTwinning  i po akceptacji przystąpiliono do realizacji.

“Chawerim Twoim- Poznajemy się” – to integracyjny projekt wdrażający do dialogu międzykulturowego, oparty przede wszystkim o tolerancji wobec religii, kultury i tradycji żydowskich. W ramach współpracy z Gminą Żydowską,  np. w Poznaniu zaplanowaliśmy warsztaty kulinarne, warsztaty w synagodze, podczas których dzieci poznawać będą symbole, tradycje i kulturę żydowską. Ponadto uczniowie biorący udział w projekcie przygotują scenki prezentujące ważne święta dla tej religii i kultury. Nie obędzie się też bez użycia nowoczesnych technologii, dzięki którym powstaną prezentacje, elektroniczne książeczki i blog. Zorganizowana zostanie również wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W projekcie bierze udział 7 szkół z całej Polski, w tym Szkoła Podstawowa nr 1 w Murowanej Goślinie, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Specjalna im. O.A Kordeckiego w Częstochowie, Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Skokach, Szkoła Podstawowa nr 118 we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Połajewie, Prywatna Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa im. Johna Deweya w Obornikach oraz autorzy projektu Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku.

Wszystkie aktywności uczniów na bieżąco prezentować będziemy na  ogólnopolskiej platformie eTwinning, na blogu projektu oraz na stronie szkoły. Projekt ma swoją infografikę i logo.

Uczniowie ZSS, uczestniczyli już w wycieczce do Gminy Żydowskiej w Poznaniu i dzięki spotkaniu z jej przewodniczącą Panią Alicją Kobus zgłębili swoją wiedzę. Wszyscy byli pod wrażeniem spotkania i niesamowitej lekcji tolerancji.

Mamy nadzieję na owocną współpracę kilkunastu nauczycieli i kilkudziesięciu uczniów, wymianę doświadczeń z realizatorami z całej Polski, a przede wszystkim na uzyskanie konkretnych efektów edukacyjnych i wychowawczych. Podsumowanie naszych działań odbędzie się w placówce autorów projektu w maju – wyjaśniają autorki projektu: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *