Dożynki w Żernikach w słońcu i na ludową nutę (foto)

W minioną sobotę, 8 września odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Tym razem ich gospodarzem zostały Żerniki.

Bogata historia tej pięknej miejscowości sięga XIV wieku. Nierozerwalnie łączy się umiłowaniem mieszkańców do ojczystej, polskiej ziemi. Obszerną rolniczą tradycję dostrzec można w prężnie rozwijających się gospodarstwach – mówił Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. (…) jest to miejscowość ludzi bardzo aktywnych, przywiązanych do tradycji, a jednocześnie otwartych na nowoczesne metody funkcjonowania – dodał burmistrz, gratulując sukcesów Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju wsi Żerniki.

Podczas dożynek nie zabrakło tradycyjnych obrzędów, choć w tym roku w nieco zmienionej odsłonie. Punktem kulminacyjnym była prezentacja dożynkowych wieńców, zachwycających fantazją projektów i precyzją wykonania.

Chylę czoła przed talentem i pomysłowością osób, które stoją za wykonaniem tych cudów. Z radością obserwowałem doniesienia sołtysów o postępujących pracach przy ich tworzeniu, lecz muszę przyznać, że efekt końcowy jest zachwycający – nasze dożynki to prawdziwy festiwal misternych dzieł sztuki – z zachwytem komentował burmistrz.

Podczas dożynek nie zabrakło tradycyjnych stoisk ze smakołykami i rękodziełem, atrakcji dla dzieci oraz rolniczych wystaw. Można było podziwiać wyspecjalizowane urządzenia agrotechniczne z firmy URSUS oraz zabytkowe traktory z kolekcji Jerzego Kani.

W przygotowanie dożynkowych dekoracji zaangażowała się cała wieś, a różnorodność i nowatorskość przydomowych ozdób stała się nie lada wyzwaniem dla komisji z LGD Kraina Trzech, która poddała je ocenie w ramach zorganizowanego konkursu.

Na scenie nie mogło zabraknąć zespołów Maniewiacy i Rożnowienie, a w części artystycznej w połączonym programie wystąpiły też Obornicka Orkiestra Dęta i Poetycki Wędrowiec. Imprezę zakończyły taneczne rytmy zespołu Brathy i DJ Seby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *