GDDKiA rusza z akcją „Odblaskowy Pierwszak”

Kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019 i po raz kolejny GDDKiA włącza się w kolejną edycję programu „Odblaskowy pierwszak”. Na odblaski mogą liczyć pierwszaki ze szkół położonych przy drogach krajowych. Dotychczas GDDKiA obdarowała ponad 5000 uczniów rozpoczynających naukę w Wielkopolsce. Przed nami kolejne spotkania. 

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie odbyło się 11 września br. przy drodze krajowej 92 w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie. Na spotkaniu policjanci mówili o najważniejszych zasadach ruchu drogowego,  tłumaczyli jak bezpiecznie przechodzić przez przejścia dla pieszych, w co powinien być wyposażony każdy pieszy, a co za tym idzie jak ważną funkcję pełnią odblaski tłumaczył rzecznik poznańskiego Oddziału.

Dzieci mogły na własne oczy porównać jak widać osobę wyposażoną w odblask, a jak pieszego ubranego w zwykłą odzież. Wszystko dzięki specjalnej edukacyjnej tubie, która symuluje światła reflektorów samochodowych w nocy. Uwieńczeniem spotkania edukacyjnego było uhonorowanie ponad 100 pierwszaków odblaskowymi szelkami , które wręczyła GDDKiA.

Jak wynika z danych Policji prawie 30 procent wypadków na drogach krajowych  stanowią wypadki z udziałem pieszych- niechronionych uczestników ruchu drogowego. To właśnie piesi i rowerzyści w „spotkaniu” z rozpędzonym pojazdem mają nikłe szanse, żeby wyjść z opresji cało.  Jest jednak łatwy i tani sposób na to żeby poprawić własne bezpieczeństwo na drodze. Wystarczy niewielki kawałek materiału fluorescencyjnego – czyli popularny element odblaskowy by bezpieczeństwo każdego pieszego zwiększyło się 5-krotnie. Kierowca w pojeździe zamiast zauważyć nas z 30 metrów zrobi to już ze 150!  Będzie miał czas by zwolnić i bezpiecznie nas ominąć lub przepuścić nas na pasach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *