Obchody Święta Niepodległości w Obornikach. Będzie w czym wybierać

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji Polska narodziła się na nowo, wracając na mapę świata. Odzyskanie niepodległości nie przyszło łatwo i okupione zostało zbrojnymi zrywami niepodległościowymi oraz wieloletnią pracą u podstaw. Ludzie reprezentujący różne obozy polityczne potrafili się w tej walce zjednoczyć, widząc jeden cel, którym była Polska.

[AdSense-A]

Dziś, 11 listopada świętujemy uroczyście setną rocznicę tych wydarzeń, pragnąc oddać należytą cześć temu jubileuszowi w Obornikach zaplanowano cykl wydarzeń zarówno historyczno-naukowych, kulturalnych, społecznych, jak i sportowych. Jubileusz odzyskania niepodległości, łączy się nierozerwalnie z setną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tak ważny zryw ma na naszych ziemiach swych szczególnych bohaterów, których poznać można wczytując się we wspomnienia z specjalnego (7) numeru „Obornickich Zeszytów Histryczno-Kulturalnych”.

[AdSense-B]

Jak świętują oborniczanie?

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęliśmy już na początku roku, kiedy to Burmistrz Obornik powołał komitet obchodów, a 2018 mianowano rokiem tych wielkich rocznic. Rozliczne wydarzenia rozegrały się w szkołach, do odzyskanej niepodległości odnieśli się też seniorzy, którzy zagadnieniom poświęcili II Obornicki Weekend Seniora. Stulecie zapisało się również w miejskiej przestrzeni. Oficjalną nazwę zyskał „Park Niepodległości” – trwają prace przy odnowieniu tamtejszego pomnika, zaś przy ulicy Młyńskiej powstał patriotyczny mural.

A co ze Świętem Niepodległości?

11 listopada tradycyjnie spotykamy się na Rynku, skąd wystartują zawodnicy IX Biegu Niepodległości. Popołudniowe uroczystości rozpoczniemy natomiast w parku, gdzie nastąpi oficjalne odsłonięcie odnowionego pomnika, tuż po nim Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele farnym. O godzinie 17.00 ponownie spotykamy się na Rynku, skąd pod hasłem „Dekady Niepodległości” wyruszy patriotyczny korowód. Finał uroczystości planowany jest po przemarszu, przy pomniku Paderewskiego.

[AdSense-C]

Co jeszcze?

Prócz oficjalnych uroczystości planowany jest jeszcze szereg wydarzeń towarzyszących. Cykl wykładów w Bibliotece Publicznej oraz w Obornickim Ośrodku Kultury, koncerty patriotyczne, wystawa poświęcona oborniczanom w Powstaniu Wielkopolskim, a nawet turniej szachowy.

Świętujmy razem 100 lecie Niepodległości!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *