Oszustwa na Policjanta – Uważajmy

Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność! Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać.

[AdSense-A]

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania.  W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

Poniżej przedstawiamy ostatnie tego typu zdarzenia, które miały miejsce w Wielkopolsce.

W miniony czwartek, 25 stycznia, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw metodą na policjanta. Z policyjnych ustaleń wynika, że do mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego przyszły dwie kobiety podające się za funkcjonariuszy Policji, kobiety tłumaczyły, że muszą przeprowadzić przeszukanie mieszkania, gdyż jego właścicielka jest zamieszana w handel biżuterią pochodzącą z przestępstwa.Oszustki pozorując przeprowadzenie przeszukania zabrały pieniądze w kwocie 7 tysięcy złotych.

W kolejnym przypadku, najprawdopodobniej te same kobiety, również podały się z funkcjonariuszy Policji (okazując dokument przypominający legitymację) i tłumaczyły, że na pobliskim bankomacie zamontowana jest nakładka do skanowania danych. W tym przypadku oszustki poprosiły o kartę bankomatową i numer PIN w celu dokonania jej zablokowania. Pokrzywdzona przekazała kartę bankomatową wraz z kodem PIN. Jedna z oszustek poszła do bankomatu „zablokować kartę”. Po wszystkim, pokrzywdzona ustaliła, że z jej konta wypłacono pieniądze w kwocie 500 złotych.

Przypominamy i przestrzegamy!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, czy dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Powinniśmy być ostrożnym w kontaktach z osobami odwiedzającymi nasz dom, mieszkanie. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy. Przede wszystkim, w przypadku pojawienia się przed naszymi drzwiami osób podających się za policjantów warto wiedzieć, czy rzeczywiście taka wizyta była zaplanowana. Zanim wpuścimy osoby podające się za policjantów, żądajmy okazania legitymacji służbowej, zadzwońmy na Policję i zapytajmy czy w komendzie pracuje policjant o takim nazwisku i ma do wykonania czynności z naszym udziałem.

[AdSense-B]

Postarajmy się zapamiętać również, jak wyglądały takie osoby, w co były ubrane, jak się przedstawiały. Przyjechały samochodem czy przyszły pieszo? Te informacje pozwolą szybciej zidentyfikować i zatrzymać oszustów. Warto również, aby poprosić o pomoc osoby najbliższe – sąsiadów czy rodzinę. Ich obecność sprawi, że poczujemy się pewniej i bezpieczniej, a w razie ewentualnego niebezpieczeństwa nie będziemy sami.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *