Z uczestnikami kolonii i półkolonii o bezpieczeństwie podczas wakacji (foto)

W okresie wakacyjnym funkcjonariusze obornickiej Policji prowadzą spotkania z uczestnikami kolonii i półkolonii na terenie całego powiatu. Podczas prelekcji omawiana jest kwestia szeroko pojętego bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku. Policjanci swoich słuchaczy informują o licznych zagrożeniach i sposobach ich unikania.

Jak co roku podczas wakacji oborniccy policjanci spotykają się z młodymi ludźmi, którzy swój letni wypoczynek spędzają na różnego rodzaju koloniach i półkoloniach. Odwiedziny mundurowych są okazją by porozmawiać o bezpieczeństwie.

Tematem wiodącym spotkań było bezpieczeństwo nad wodą oraz na obszarach przywodnych. Słuchaczom przypominano zasady właściwego korzystania z akwenów wodnych oraz ostrzegano przed konsekwencjami brawury oraz przeceniania swoich sił i umiejętności pływackich. Podkreślano tu jednocześnie rozwagę podczas różnych zabaw z unikaniem lekkomyślności w swoim postępowaniu. Zwrócono również uwagę by zawsze wybierać kąpieliska strzeżone.

Istotną kwestią podczas licznych wizyt było omówienie postępowania w kontakcie z osobą, której się nie zna. Zaufanie przy spotkaniu z nieznajomym może być zgubne, więc trzeba być ostrożnym. Słuchaczom przypomniano, że z taką osobą nigdzie nie idziemy, nie przyjmujemy od nich żadnych prezentów, a nawet słodyczy. Nie zapomniano również o kontakcie młodego człowieka ze zwierzęciem. Poza wskazówkami jak postępować dzieci pod czujnym okiem policjantów trenowały pozycje „na drzewko” i na „żółwia”, które pozwalają zminimalizować ryzyko pogryzienia przez psa.

Dzieciom zwrócono uwagę by o każdym swoim wyjściu informować opiekunów. Ponadto omówiono kwestię poprawnego poruszania się drogą, jazdy na rowerze oraz podkreślono istotę noszenia elementów odblaskowych czy choćby konieczność  właściwego doboru miejsc do zabawy z unikaniem bliskiego sąsiedztwa ulicy.

Bardzo ważnym tematem było bezpieczeństwo na terenach wiejskich podczas prac polowych. Dzieci ostrzegano przez konsekwencjami jakie mogą pojawić się podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych, kontaktu ze zwierzętami gospodarskimi oraz środkami chemicznymi wykorzystywanymi w produkcji roślinnej.

Swoją wiedzą na półmetku spotkania uczestnicy kolonii mogli podzielić się z sierż. Pyrkiem, który stanowił nie lada atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci miały również okazję przymierzyć i zobaczyć z bliska policyjny sprzęt i elementy jego umundurowania.

źródło:KPP Oborniki

Adam Okoniewski

Redaktor i Fotograf portalu Biuletyn Oborniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pin It on Pinterest